Atrakcje turystyczne i zabytki w Barcelonie

Barcelona jest jednym z największych miast w Hiszpanii. Jest to atrakcyjna stolica Katalonii, znana jest ze słynnego klubu Futbol Club Barcelona (FC Barcelona), w 1922r. FC Barcelona była zaliczana do najlepszych drużyn w Europie. Miłośnicy piłki nożnej mogą zwiedzić słynne Muzeum FC Barcelona. Jest to specyficzne muzeum piłkarskiej historii i osiągnięć legendarnego klubu piłkarskiego.

Barcelona
Barcelona

Na początek przedstawiamy wartą uwagi Dzielnicę Gotycką – Barri Gotic. Dzielnica Gotycka jest częścią Starego miasta, większość zabytków pochodzi z XIV i XV w. Warto zwrócić uwagę na katedry i rzymskie mury, XV wieczny Pałac – Palau de la Generalistat de Catalunya, w którym od 1977 r. znajduje się siedziba lokalnego rządu.
Naprzeciwko Pałacu stoi budowla – Casa de la Ciutat z XIX- wieczną fasadą. Warto wejść do Salo de Cent(Sala Rady Stu) oraz do Salo de les Croniques (Sala Kronik). Na tyłach Pałacu stoi kościół Sants Just i Pastor. Jest to świątynia, która zachwyca pięknymi witrażami. Za Pałacem znajduje się wspaniała gotycka katedra La Seu budowana przez półtora wieku.
Zobacz jak wygląda dzielnica gotycka okiem kamery:

Warto odwiedzić Museu Diocesa-La Pia Almonia – Muzeum Katedralne. Znajduje się ono w rzymskiej wierzy z IV w. za katedrą La Seu. Kolejnym muzeum jest Museu Frederic Mares z cennymi zbiorami sztuki romańskiej i gotyckiej.
Godnym uwagi jest Podziemne rzymskie miasto z XIV – wiecznej rezydencji przy Placa del Rei, w którym znajduje się Museu d’Historia de la Ciutat – Muzeum Historii Miasta. Zachowało się rzymskie miasto Barcino ciągnące się od Placa del Rei aż do Katedry.

Większość turystów zaczyna zwiedzanie Barcelony od spaceru po Rambli. Rambla to w rzeczywistości pięć ulic: Rambla Canaletes, Rambla Estudis, Rambla Sant Josep, Rambla Caputxins i Rambla Santa Monica. Ma charakter deptaka przy którym skupia się mnóstwo kawiarenek, restauracji.
Na ulicy Rambla Canaletes mieści się kuta w żelazie fontanna Font de Canalates. Miejscowi uważają, że każdy, kto napije się z niej wody, ma gwarancję, że kiedyś powróci do Barcelony. Kolejna ulica to Rambla Estudis na, której znajduje się targ ptasi, dawny kościół Jezuicki Eglesia de Betlem oraz barokowy pałac Palau de la Virreina. Ulica Rambla Saint Joseph wzięła nazwę od klasztoru karmelitów, który stał tutaj do połowy XIX stulecia, gdzie obecnie znajduje się hala targowa. Następna ulica to Rambla de Caputxins, nazwa pochodzi od klasztoru kapucynów, znajduje się tam Gran Teatre del Liceu teatr w stylu neobarokowym. Na ostatniej z pięciu uliczek spacerniaka mieści się dawny kościół zakonny, w którym obecnie odbywają się wystawy czasowe Centre d’Art Santa Monica oraz Muzeum Figur Woskowych – Museu de Cera.

La Rambla
La Rambla

Zainteresowaniem turystów cieszy się Muzeum Picassa, mieszczące się w pięknych pałacach spośród których trzy – Aguilar, Baro de Castellet i Meca warto odwiedzić ze względu na wspaniałą architekturę XIII i XIV wieku. Muzeum otwarto w 1970 r, kiedy Picasso wyraził zgodę na przeniesienie rodzinnej kolekcji do sal wystawowych. Największe atrakcje muzeum to Portret Matki Artysty, Dachy Barcelony, Arlekin, Las Meninas. W muzeum jest też biblioteka, kawiarenka oraz doskonały sklep, gdzie można kupić wiele albumów i reprodukcji dzieł mistrza.

Dużą popularnością szczególnie wśród dzieci cieszy się Park Zoologiczny – Parc Zoologic. Znajduje się w nim Muzeum Zoologiczne- Museu de Zoologia, Museu de Geologia, w którym znajduje się ciekawy zbiór minerałów i skamielin oraz widowiskowa, neobarokowa fontanna o nazwie Cascada z mnóstwem pomników.
Dodatkową ciekawostką jest Muzeum Perfum- Museu del Perfum, które mieści się pomiędzy Casa Lleo Morera a Casa Amatller. Możemy zobaczyć rozmaite flaszeczki i pojemniczki z różnych epok,m.in. z Mezopotamii i Egiptu, starożytnej Grecji i Rzymu.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *