Barcelona – śladami Gaudiego

Obok Madrytu, najbardziej znanym miastem w Hiszpanii, jest niewątpliwie Barcelona. Miasto to jest kojarzone głównie ze znaną drużyną piłkarską oraz ze sławnym architektem. Postać Antonio Gaudiego została ściśle powiązana właśnie z tym miastem. To tutaj znajduje się większość jego dzieł. Barcelona ma znacznie więcej do zaoferowania odwiedzającym, jednak najbardziej fascynująca jest w niej właśnie architektura sygnowana nazwiskiem Gaudiego. Architekt ten znany był z umiłowania natury oraz ze śmiałych projektów, które wyprzedzały swój czas. Był nie do końca rozumiany i uznany, jednak to dziś właśnie jego projekty ściągają tłumy do stolicy Katalonii.

Kiedy zwiedzać Barcelonę?

Miasto to znajduje się w zasięgu klimatu śródziemnomorskiego, czyli takiego który sprzyja turystyce. Lata są ciepłe i suche lata, a zimy łagodne bez minusowych temperatur. W najchłodniejszych miesiącach (styczeń – luty) termometr średnio wskazuje 10 stopni Celsjusza. Pogoda więc jest sprzyjająca i do Barcelony można przyjechać praktycznie przez cały rok. Aby spokojnie odwiedzić najciekawsze zakątki wiadomo, że najlepiej to zrobić przed lub po wakacyjnych miesiącach. Jednak równie dobrze zwiedza się zakątki tego miasta wczesną wiosną, czy jesienią kiedy to temperatury są dużo niższe, od upałów panujących latem. Ma to szczególne znaczenie dla osób, których problemy zdrowotne, nie pozwalają przebywać w zbyt wysokich temperaturach.

Sagrada Familia
Sagrada Familia

Dzieła Gaudiego, które warto zobaczyć?

Wszystkie są godne obejrzenia, jednak trzeba mieć wystarczająco dużo czasu, by to wszystko zobaczyć. Największym, najsławniejszym i najbardziej popularnym symbolem Barcelony jest świątynia Sagrada Familia. To chyba najbardziej niezwykły kościół na świecie, który od 1882 roku jest w ciągłej budowie. Antonio Gaudi przejął nad nią kierownictwo, po tym jak poprzedni architekt wszedł w konflikt ze sponsorem całego przedsięwzięcia. Zmienił on kompletnie całą koncepcję i wzbogacił projekt w fantazyjne kształty, kolorowe mozaiki oraz motywy roślinne. Całość ma tworzyć jeden organizm i jak twierdził autor ma być „kazaniem w kamieniu”. Świątynie widać z daleka, nad miastem króluje 8 ukończonych iglic z 18 planowanych. Docelowo kościół będzie mógł pomieścić ponad 5 i pół tysiąca wiernych. Sam architekt, na jej budowę poświęcił ponad 40 lat, mimo to zrealizował może jedną czwartą całego projektu. Budowa tej niezwykłej świątyni ma potrwać nawet do 2030 roku. Antonio Gaudi został w niej pochowany, zgodnie ze swoim życzeniem.

Kolejnym bardzo rozpoznawalnym dziełem tego architekta jest Park Guell, który został wykonany dla jego zamożnego przyjaciela – Eusebio Guella. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie żałował on pieniędzy na realizację tego projektu, który jednak nigdy nie został ukończony. Powstało jedynie pięć budynków: dwa pawilony po dwóch stronach głównego wejścia oraz trzy inne w samym parku. W jednym z nich mieszkał nawet sam Gaudí. W założeniu miało to być osiedle dla bogaczy, tonące w zieleni i ozdobione kolorowymi ceramicznymi płytkami, które wyglądają jak rozbita zastawa stołowa. Po latach teren ten został wykupiony przez władze Barcelony, które utworzyły tu miejski park.

Park Guell
Park Guell

Drugim wspólnym i niedokończonym projektem Gaudiego oraz jego przyjaciela Guella jest krypta kościoła w Colonii Guell. Architekt podjął się zaplanowaniu i budowie świątyni na terenie osiedla dla robotników. Krypta, która jest stylizowana na prawdziwą grotę, została wykonana w oparciu o wymyśloną przez Gaudiego metodę testowania obciążeń na modelu. Resztę industrialnego miasteczka zaprojektowali inni modernistyczni architekci tamtego czasu. Warto zwiedzić całość tego zaskakującego projektu.

W centrum Barcelony stoi jeden z bardziej znanych dzieł Gaudiego, czyli Casa Mila. Budynek ten ma swoim wyglądem przypominać w założeniu kamieniołom, jednak wielu ludziom kojarzy się ze wzburzonym morzem. Niezwykła budowla ma falisty kształt oraz wyróżnia się brakiem kątów prostych. Jest ozdobiona, jak większość projektów Gaudiego, motywami roślinnymi, a wewnątrz znajduje się muzeum poświęcone genialnemu architektowi.

Casa Mila
Casa Mila

Kolejnym budynkiem, który naprawdę warto zobaczyć jest Casa Batllo. Budowla wygląda niczym wyjęta z bajki, mnogość kolorów oraz kształtów, sprawia że każdy odwiedzający może to interpretować na swój własny sposób. Budynek został oddany do remontu pod okiem Gaudiego, który ze zwyczajnej kamienicy stworzył obleganą dziś atrakcję turystyczną. Okna, balkony i kolumny do złudzenia przypominają kości, z kolei dachy pokryte są jakby smoczą łuską.

Casa Batllo
Casa Batllo

Na koniec warto wspomnieć o jednym z pierwszych dzieł Gaudiego czyli budynku Casa Vicens. Złożony jest on z asymetrycznych kształtów z różnorodnymi kolorami. Budynek ozdobiony jest płytkami ceramicznymi, które tworzą szachownice na murze oraz motywami roślinnymi, charakterystycznymi dla Gaudiego. Casa Vicens możemy podziwiać tylko z zewnątrz, gdyż budynek jest w prywatnych rękach.

Sprawdź jej położenie na mapie:

Z pod kunsztu Antoniego Gaudiego w Barcelonie i okolicach powstało mnóstwo dzieł, które do dziś możemy podziwiać. Oprócz tych wyżej wymienionych, warto zwiedzić lub popodziwiać choćby z zewnątrz na przykład budynek Casa Calvet, który jest dość zachowawczy jak na styl Gaudiego. Jednak trzy spoglądające na przechodniów postacie męczenników, zdecydowanie wyróżniają tą budowlę.

Jeśli będziemy mieć jeszcze zapas czasu oraz zapału, warto zobaczyć Bellesguard – wiejski dworek zbudowany w średniowiecznym stylu z cegły i skały łupkowej. Główna budowla ma kształt zamku i rozciąga się z niej urokliwa panorama Barcelony. Dojazd nie jest zbyt dogodny, a bilet tani, jednak warto podjąć ten wysiłek i zobaczyć mniej znany projekt katalońskiego architekta.

Spójrz:

Gaudi zaprojektował również szkołę oraz dom dla sióstr zakonu św. Teresy (Colegio de las Teresianas) . Nie widać na nim zbytniego przepychu, ani charakterystycznych form. Jednak dzięki swojemu talentowi, przy pomocy długich korytarzy składających się z szeregu symetrycznych, parabolicznych łuków, stworzył kolejny niepowtarzalny projekt.

Oprócz ładnej pogody, przy zwiedzaniu Barcelony i dzieł Gaudiego, warto uzbroić się w wygodne buty i koniecznie aparat fotograficzny.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *