Girona

Girona- Gerona to stolica prowincji w Hiszpanii. Położona jest w pobliżu Costa Brava, leży nad rzekami Ter i Onar. Dawniej mieszkali tutaj Żydzi, co wskazuje na to Dzielnica Żydowska zwana El Call. Do dnia dzisiejszego w tej dzielnicy zachowały się średniowieczne, wąskie uliczki, bramy oraz patia. Dzielnica Żydowska istnieje od IX w., w pobliżu Katedry.

Sprawdź na mapie, gdzie jest położona Girona:

W tym miejscu warto wspomnieć, że Katedrę budowano kilka stuleci. Mieści się ona na wzgórzu do której prowadzą schody w stylu barokowym. Zachowała się też Wieża Karola Wielkiego, prezbiterium romańskie z ołtarzem, które zostało wykonane z marmuru, a nawet marmurowy fotel biskupi. Srebrny ołtarz z ozdobieniami kamieni szlachetnych oraz wyrzeźbionymi obrazami daje spektakularny efekt. Na ołtarzu wyrzeźbione są sceny ze Starego Testamentu.

Katedra w Gironie
Katedra w Gironie

W Gironie znajduje się także Muzeum Sztuki Romańskiej- Museu d’Art. W Muzeum można zobaczyć dzieła sztuki sakralnej, kolekcję malarstwa artystów z XIX i XX w., a przede wszystkim obrazy przedstawiające piękno Girony. Obecne Muzeum Sztuki Romańskiej niegdyś było Romańskim Pałacem Biskupów.

Kolejnym zabytkiem jest Kolegiata Sant Feliu. Jest to ogromna budowla z fasadą w stylu barokowym oraz dzwonnicą, która jest w stylu gotyckim. Dwa różne style architektoniczne połączone ze sobą dają niesamowity efekt. Ciekawostką jest, że w tym miejscu znajdowały się groby św. Narcyza i św. Feliksa. Warto obejrzeć też sarkofagi znajdujące się po obu stronach ołtarza oraz kaplicę Sant Narcis. Na Placa Sant Feliu stoi kolumna z rzeżbą Lwicy. Legenda mówi, że kto pocałuję Lwicę w tylną jej część, ten wkrótce powróci do Girony.

Kolegiata Sant Feliu okiem kamery z drona:

Będąc w Gironie nie zapomnijmy zwiedzić Banys Arabs- Arabskie łaźnie. Zostały zbudowane w XII w. Łaźnie mają niepowtarzalny, mieszany styl architektury północnoafrykańskiej, arabskiej i rzymskiej.

Blisko Łaźni znajduje się następne Muzeum- Museu Arqueologic, które mieści się w dawnym romańskim kościele z wierzą obronną i dzwonem o nazwie Sant Pere. W Museu Arqueologic możemy zobaczyć ceramikę, rzeźby, mozaiki, a także cenne przedmioty z Emporion. Emporion była to hala targowa założona przez Greków w VI w. p.n.e.

Tuż za muzeum prowadzą schody na tarasy, gdzie znajduje się Promenada Archeologiczna, rzymskie mury, niemieckie ogrody oraz wieża.

Archeolodzy wciąż odkrywają nowe znaleziska, które można obejrzeć w Museu d’Empuries.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *