Podróż po historycznym mieście Tarragona

Tarragona jest to miejsce pełne historii znane z amfiteatru gdzie odbywały się walki gladiatorów na arenie. Tarragona skrywa w sobie rzymskie, historyczne mury oraz katedry. W Muzeach znajdują się cenne sarkofagi, rzeźby oraz mozaiki.

Tarragona jest miastem rzymskim, jednakże leżącym poza granicami Włoch. Legenda mówi, że nad Tarragoną czuwał Jupiter, który uwielbiał to miasto, dlatego wymykał się nocami z Rzymu, aby mógł się nacieszyć widokami Tarragony.

Ciekawostką jest, że Tarragona jest stolicą prowincji, która nosi taką sama nazwę. To piękne miasto zachwyca nie tylko rzymskimi budowlami, ale także pięknym widokiem z plaży o nazwie Platja del Miracle, która oznacza Plaża Cudu. Na urwistych brzegach plaży rozciąga się nadmorska promenada zwana Balkonem Morza Śródziemnego.

Tarragona-plaża
Tarragona-plaża

Na plaży Cudu znajduje się Amfiteatr z czasów Oktawiana Augusta. Jest to ogromna arena, na której walczyli gladiatorzy, a wokół wykute siedzenia ze skały na ok. 14 tys. osób. Oprócz walk gladiatorów wykonywano tu egzekucje. Właśnie na tej arenie spalono żywcem biskupa Tarragony, a w miejscu tego okrutnego zdarzenia została postawiona Bazylika Santa Maria, niestety pozostały tylko ruiny bazyliki.

Warto zauważyć, że obecnie odbywają się w tym miejscu inscenizacje walk gladiatorów. Osoby chcące zobaczyć jak dawniej wyglądały walki gladiatorów zapraszamy do Amfiteatru w Parc de Miracle, koszt wstępu około 2,50 euro. Dla turystów korzystających z usług Tarragona Card wejścia są bezpłatne.

Proponujemy także zwiedzić muzea znajdujące się w Tarragona. Jednym z nich jest Museu de la Romanitat, który znajduje się pomiędzy Placa del Rei i Rambla Villa. Interesujące jest, że w miejscu gdzie znajduje się to muzeum, wcześniej był cyrk z hipodromem. Tunele, które do dnia dzisiejszego istnieją używane były do przeprowadzania koni. Obok cyrku znajdowało się Pretytorium, czyli miejsce gdzie mieszkał dowódca gwardii. Obecnie przetrwała wieża i klasztor Dominikanów, gdzie znajduje się kolejne muzeum o nazwie Museu Nacional Arqueologic de Tarragona. Dokładne jego położenie sprawdzicie na mapie:

W Muzeum można zobaczyć rzeźby, mozaiki, ceramikę, kolekcje biżuterii oraz monety z dawnych czasów. Zachowały się także sarkofagi i tablice z inskrypcjami. Sarkofagi oraz tablice z inskrypcjami można także obejrzeć w Museu i Necropolis Paleocristians. Bardzo ciekawą atrakcją historyczną jest ekspozycja El mon de la mort- Świat Śmierci. Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Casa Museu de Castellarnau, w pieknych komnatach można obejrzeć kolekcję monet, ceramiki, biżuterii, a nawet mebli.

Idąc szlakami podróżnika napotykamy Forum Prowincji, zabytkowe mury z trzema wieżami i pięcioma wejściami, rozległe na 1100 m. długości. Na murach wciąż widnieją inskrypcje w alfabecie iberyjskim.

W pobliżu Muzeum – Casa Museu de Castellarnau stoi katedra z XII w. w stylu romańsko-gotyckim z pięknie wykończonymi kolumnami oraz z rzeźbami zwierząt. Warto zwrócić uwagę na drzwi wejściowe w stylu romańskim.

Tarragona – atrakcje w pigułce:

Pamiętajmy, że nie w każdym miejscu możemy zobaczyć walki gladiatorów, starożytne sarkofagi oraz napisy. Tarragona jest jednym z miejsc, gdzie przetrwało wiele zabytków, a historia jest odtwarzana na arenach Amfiteatru.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *