Teneryfa – Playa de las Americas, Los Cristianos, Costa Adeje

W południowej części Teneryfy położone są typowo turystyczno – rozrywkowe miejscowości, które tworzą swego rodzaju trójmiasto. Los Cristianos, Playa de las Americas oraz Costa Adeje łączy ponad 16 kilometrowa promenada, wewnętrzne drogi oraz autostrada. Podczas spaceru nieświadomie, możemy płynnie przejść z jednej miejscowości do drugiej. Teren ten jest ogromną bazą noclegowo – wypoczynkową, przez niektórych odbieraną jako centrum kiczu. Hotele są tu usytuowane jeden przy drugim i do wyboru mamy kilka piaszczystych plaż. Do zakupów zachęcają liczne centra handlowe oraz małe sklepiki. Rejon ten może się jednak poszczycić nie tylko dużą ilością knajp i rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, ale także największą ilością godzin słonecznych w ciągu roku. Miejskie plaże oferują bogaty serwis oraz możliwość uprawiania wszelkich sportów wodnych. Natomiast pobliskie dyskoteki i bary zapewniają rozrywkę do późnych godzin nocnych.

Spójrz na mapę:

Warunki klimatyczne

Południe Teneryfy jest zdecydowanie bardziej ciepłe, jeśli chodzi o pogodę. Widać to nawet po rosnącej wokół roślinności, przez którą krajobrazy są bardziej pustynne. Przejeżdżając autostradą spotkać można także bananowe plantacje i wszędobylskie sukulenty aloesowe. Pogoda w tej części wyspy dopisuje przez cały rok. Miejscowi twierdzą, że na południu pada może raz – dwa razy w roku, a zimą można udać się na śnieżne zabawy w okolice Pico del Teide, by potem zejść na pobliską plażę zażyć kąpieli słonecznych. Południe Teneryfy jest zdecydowanie mniej zielone, ale też bardziej upalne podczas letnich miesięcy. Jednak obecność oceanu sprawia, iż odczucie ciepła temperatury jest inne, porównując np. do Południa Europy. Występują tu także zachmurzenia spowodowane naniesionym z Sahary piaskiem. Wygląda to trochę, jak nasze niebo przed burzą, jednak deszczu z tego nie będzie. Jeśli więc chcecie mieć gwarantowaną pogodę, na swoim upragnionym urlopie oraz lubicie bogate życie nocne, warto celować w miejsca noclegowe właśnie w jednym z trzech miast: Los Cristianos, Playa de las Americas oraz Costa Adeje.

Pogoda na Teneryfie latem:

Los Cristianos

Jest to pierwsza miejscowość, którą spotykamy jadąc na północ od lotniska Reina Sofía. Los Cristianos przyciąga tysiące turytów każdego roku. Miasto jest głównym ośrodkiem handlowym południowej części Teneryfy. Mieszczą się tu liczne sklepy, restauracje, bary oraz centra handlowe. Całość miejscowości jest mocno skomercjalizowana, jedynie okolice portu mają jeszcze cień charakteru dawnej wioski rybackiej. Właśnie stąd można udać się promem na pobliskie wyspy: La Gomerę, El Hierro i La Palmę. Z portu popłyniemy także na lokalne wycieczki: do klifów Los Gigantes, do wąwozu Masca czy na bezkrwawe polowanie na delfiny. W Los Cristianos są dwie plaże: główna piaszczysta – Playa de los Cristianos, która jest wyposażona w pełen serwis plażowy (prysznice, strefę sportów wodnych, toalety i przebieralnie) oraz druga Playa de la Vistas, równie dobrze zaopatrzona. Z kolei naturyści mogą się udać nad kamienistą zatoczkę z małą, czarną plażą. Z atrakcji turystycznych jest tu Camel Park, w którym możemy przejechać się na wielbłądzie. Do tego można tu zobaczyć wiele innych zwierząt, m. in osły, kozy, kaczki i papugi, a całość parku przypomina farmę. Nieopodal jest także Monkey Park, w którym małpki swobodnie biegają i można je karmić zakupionym w kasie jedzeniem.

Los Cristianos
Los Cristianos

Playa de las Americas

To środkowa miejscowość z całego trójmiasta. Kurort Playa de las Americas, który powstał już w latach 60 tych XX wieku to typowa wypoczynkowo – turystyczna miejscówka. Przy promenadzie pełnej palm, znajduje się mnóstwo sklepów, pubów i dyskotek. Całość nocą jest mocno podświetlona i miejscami przypomina Las Vegas. Jest tu wybudowany teatr w kształcie piramidy – Piramide de Arona, do którego można udać się na pokazy taneczne np. flamenco. Co ciekawe jest tu umiejscowiony także lokal znanej na całym świecie sieci kafejek – Hard Rock Cafe. Właśnie przy centrum handlowym, naprzeciwko piramidy z małymi fontannami, odbywa się wieczorem pokaz tańczących, kolorowych fontann. Jeśli chodzi o plaże to wszystkie są ogólnie znane jako Playa de las Americas, jednak każda z czterech zatok ma własną nazwę plaży: Tierra Negra, el Bobo, las Americas oraz Troya. Największa z nich ma pół kilometra długości i 60 metrów szerokości. Większość z nich została sztucznie stworzona, poprzez nawiezienie piasku z Sahary. Serwis plażowy jest tu bardzo rozwinięty, możemy skorzystać z natrysków, barów, przebieralni oraz z wszelkich sportów wodnych. Atrakcji turystycznych w Playa de las Americas nie brakuje. Nieopodal położony jest Jungle Park z pokazem tresury egzotycznych i drapieżnych ptaków. Na terenie parku można podziwiać także inne dzikie zwierzęta m. in – lwy, tygrysy, małpy i krokodyle. Miłośnicy gry w golfa będą na pewno usatysfakcjonowani ilością pól golfowych.

Playa de las Americas
Playa de las Americas

Costa Adeje

To zdecydowanie bardziej spokojna część całego trójmiasta. Nie ma tu tylu dudniących całą noc dyskotek, jest za to centrum handlowe w którym można kupić luksusowe marki (Plaza del Duque). Dwa razy w tygodniu naprzeciw hotelu Gran Hotel, na parkingu obok przystanku autobusowego odbywa się targ. Można na nim kupić towary i pamiątki przywiezione z naszego kontynentu oraz z Afryki. Costa Adeje jest znana przede wszystkim z luksusowych hoteli i chyba najładniejszej w tej części Teneryfy plaży – Playa del Duque. Otoczona jest przez dwa niewielkie klify, z piaskiem przywiezionym z Afryki. Kolor wody jest tu wyjątkowo piękny i mieni się różnymi odcieniami turkusu. Godną uwagi jest też na pewno plaża Fanabe, która oprócz dobrego serwisu plażowego jest dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Tuż obok niej znajduje się promenada z licznymi barami i sklepikami oraz placami zabaw dla dzieci. Dosłownie mały mur odgradza ją od jeszcze jednej plaży w Costa Adeje sztucznie usypanej – Playa de Torviscas. Kolor piasku na plażach Teneryfy odbiega zdecydowanie od naszych, polskich i ma barwę raczej szaro – brązową. W okolicy znajduje się także kilka atrakcyjnych pól golfowych. Jednak największymi atrakcjami tej miejscowości są niewątpliwie dwa aquaparki. Największym jest Siam Park, zbudowany w tajskim stylu. Oferuje on szereg wodnych zjeżdżalni i całe zaplecze sklepowo – gastronomiczne. Jest w nim dość spory wodny plac zabaw dla dzieci, ale także wysoka piramida ze zjeżdżalnią dla starszych – która, co ciekawe, przebiega tunelem przez basen z rekinami. Do Siam Parku można dojechać z okolic darmowym autobusem. Drugim podobnym, rozrywkowym miejscem w Costa Adeje jest Aqualand, który oprócz zjeżdżalni wodnych oferuje również pokazy delfinów.

Costa Adeje
Costa Adeje

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *